66357d92b9b6b202c18ee4a1Timing Belt HT Neoprene 161014M115Timing Belt HT Neoprene 161014M115Industrial Timing Belt Belt Material Neoprene Belt Series HT Industry Number 161014M115 Number of Teeth 115 Pitch 0.551 in Pitch Length 1 610 mm Tooth Location One Side Top Width 115 mm Belt Coating Nylon Belt Trade Size HTD Color Black Length Type Closed Loop Maximum Operating Temperature 194 Degrees F Minimum Operating Temperature -22 Degrees F Outside Length 1 610 mm Reinforcing Cord Material Fiberglass Resistance Properties Heat Resistant Oil Resistant Standards ARPMMRO1LWC7
USD3113In Stock
DAYTON
Shop
Timing Belt HT Neoprene 161014M115
Industrial Timing Belt Belt Material Neoprene Belt Series HT Industry Number 161014M115 Number of Teeth 115 Pitch 0.551 in Pitch Length 1 610 mm Tooth Location One Side Top Width 115 mm Belt Coating Nylon Belt Trade Size HTD Color Black Length Type Closed Loop Maximum Operating Temperature 194 Degrees F Minimum Operating Temperature -22 Degrees F Outside Length 1 610 mm Reinforcing Cord Material Fiberglass Resistance Properties Heat Resistant Oil Resistant Standards ARPM